Rize I Çamlıhemşin Fırtına Deresi

GİTO yaylası nerededir? Rize,Çamlıhemşin

GİTO yaylası nerededir?

Gito Yaylası, son yıllarda gezginler tarafından keşfedilmiş, görmeye gelenlere can alıcı manzaralar sunan Rize’nin el değmemiş muhteşem bir yaylasıdır.  Engebeli ve dik yoluna rağmen doğa tatili arayanların, nefes kesici bulut denizini görmek isteyenlerin, kamp yapmak isteyenlerin uğrak noktası olma yolunda ilerliyor. Karadeniz’in diğer görülmesi gereken yaylaları dediğimizde ilk akla gelenler; Pokut  Yaylası, Ayder Yaylası, Kavrun Yaylası, Sal Yaylası, Huser Yaylası, Çiçekli Yaylası.

Gito yaylasına hala gitmediyseniz yola çıkmadan önce bilmenizde fayda olacak olan bu bilgilere göz atabilirsiniz. .O halde bulutların evine olan yolculuğumuz başlasın.

Gito Yaylası Nerede? Gito Yaylasına Nasıl Gidilir?

Gito Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Çat vadisinde bulunan yaylalardan biridir. 2070 metre yüksekliğe sahip. Gito yaylasına gitmek için öncelikle Rize Çamlıhemşin’e gelmeniz gerekiyor. Rize’nin turistik noktası Zil Kale’den sonra yaklaşık 20 km mesafededir. Mesafe rakamsal olarak kısa görünse de 2070 metre yükseklikteki Gito Yaylasına çıkmak hiç de kolay olmayacaktır.  Zil Kale’den sonra yol bir süre düzgün görünecektir. Bu düzgün yoldan sonra zorlu bir tırmanış sizleri bekliyor. Bu tırmanış 10 -15 km hızla olacak ve bir buçuk saate yakın sürecektir. Yoğun zamanlarda iki üç katına çıkabilir bu süre. Çünkü yolda kalan araçlar olacaktır, hava şartları zorlayacaktır. 

Ulaşım nasıl sağlanır?

Çamlıhemşin’den Gito yaylasına kendi aracınızla gidebilirsiniz ama aracınızın zorlu, taşlı yollarda sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olmalısınız. Tırmanışa uygun yüksek bir aracınız olmalı. Böyle bir araçla yola çıkmadıysanız Gito yaylasına ulaşmak için birkaç seçeneğiniz var; Gito Yaylasına toplu taşıma bulunmuyor ama araziye uygun araç kiralayabilirsiniz; otostop çekerek yaylaya çıkan köylülerden ya da diğer gezginlerden yardım isteyebilirsiniz ya da buraya yapılan turlara katılabilirsiniz.

Bu yaylaya ulaşım her ne kadar zorlu olsa da vardığınızda ‘iyi ki geldim’ diyeceğinizi unutmayın. 

Daha detaylı bilgi edinek için bu siteye gidebilirsiniz.